peja / tede

Tede

 
Tede, czyli Jacek Graniecki urodził się 24 lipca 1976 w Warszawie. Tedunio rozpoczął działalność artystyczną na początku lat 90 – tych. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych raperów na polskiej scenie hip-hopowej. Laureat Belvedere International Achievement Awards

Tede współpracował z wieloma muzykami m.in. z DJ 600V i DJ Mario, Ceub, Numerem Raz – Warszafski Deszcz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Guralem, Abra Dabem, O.S.T.R.em, Kiełbasą, Kołczem, DJ Macu, grupą Sistars, WSZ/CNE i zespołem Smagalaz. Aktualnie wspólnie z Wall-E tworzy "Grupę Tede Wall-E" (GTW). Skrót GTW można również rozszyfrować jako "Grupa Trzymająca Wagę".

Solowy singiel Tedego ukazał się w połowie kwietnia 2001 roku. Kawałek Wyścig szczurów, promował solową płytę warszawskiego rapera S.P.O.R.T. Na półkach sklepowych album pojawiał się pod koniec maja 2001 roku. Krążek cieszył się dużym zainteresowaniem i rozszedł się w ilości około 30 tys. Egzemplarzy. Drugi solowy album Tedego pojawił się w sprzedaży na początku 2003 roku. 3H: Hajs, Hajs, Hajs wydała wytwórnia Wielkie Joł, którą Tede założył wspólnie z Ostaszem. Płytę promował kawałek Wielkie Joł, który przez wiele tygodnie nie schodził z czołówki list przebojów. Sprzedano ponad 20 tys. egzemplarzach albumu.

Trzecią już solowa płytę zatytułowaną Notes, Tede wydał w maju 2004 roku. Wydawcą krążka była oczywiście wytwórnia Wielkie Joł. Przy nagrywanie albumu brali udział młodzi adepci sceny hip-hopowej, m.in. O.S.T.R, O$ka i Magiera, a gościnnie wystąpili: Numer Raz, WSZ i CNE i Kołcz. Za skrecze odpowiedzialny był Dj Bart.

Tedunio prócz działalności muzycznej, realizuje się medialnie. Na antenie VIVA Polska emitowany był bardzo popularny program Bezele, który prowadził razem z Kołczem. Aktualnie Tede zajmuje się także motoryzacja. Na kanale TVN Turbo można go oglądać w programie w Operacja tuning.

Tede stworzył także własna mark odzieżową. Popularne wśród młodzieży ubrania, firmowe są metka PLNY lub Wielkie Joł Codziennie. Z pomocą Samsunga Tedunio wy spuścił także serie telefonów komórkowych "Tedefon". Wyszło 250 egzemplarzy telefonu.


Polityka Prywatnosci | Tede