peja / początek hip-hopu

Korzenie hip-hopu

Hip-hop – nurt muzyczny, który zapoczątkowali Afroamerykanie i Latynosi na początku lat 70. XX wieku. Hip-hop wywodzi się z nowojorskiego Bronksu, szybko jednak opanował całe Stany Zjednoczone. Pionierem amerykańskiej muzyki hip-hopowej był DJ Kool Herca, który tworzył w latach 1969-1971. Za pierwszego oficjalnego hip-hopowca uważa się DJa Hollywooda.

Kultura hip-hop to cztery nierozerwalne części: MCing (rapowanie), DJing, graffiti oraz breakdance. Hip-hop to także indywidualny, swobodny styl życia, który odrzuca przyjęte przez ogół społecznictwa reguły. Spontanicznie podejmowane decyzje, często na granicy prawa, wulgarne słownictwo, są wyznacznikami kultury hip-hopowej.

DJ Kool Herc, pierwszy amerykanistki hip-hopowiec pochodził z Jamajki. Własne kawałki puszczał na ulicach Bronksu, co szybko znalazło rzesze fanów. Miksowanie szybko zyskiwało nowych zworników. Na ulicach Bronksu DJ Herc często prowadził występy, gdzie każdy mogły sprobować swych sił w rymowaniu. Wspólna zabawa przebiegała w rytmie hip-hopu, gdzie głównym elementem muzyki był specyficzny slang.

Hip-hop narodził się w biedzie, na nowojorskich ulicach, gdzie panowało bezrobocie i przestępczość. Ludność z amerykańskich gett, odizolowana od białych Amerykanów, po przez muzyka pragnęła wrazić swa frustracje i sprzeciw wobec dyskryminacji.

Pierwsze lata muzyki hip-hopowej to czas dominacji polityczno-religijnego rapu. W latach 80-tych muzyka zmieniła swoje oblicze, powstał wówczas tzw. gangsta rap. Agresja, otwarty sprzeciw wobec wymiaru sprawiedliwości i państwowych represji, stał się głównym tematem hip-hopowych utworów. Wyklarował się nowy wizerunek amerykańskiego rapera, który nie walczył już o godność, ale osiągał sukces. Raperzy rywalizowali o strefy wpływów na amerykańskich dzielnicach, często łamiąc prawo. Atrybutem każdego raper był złoty łańcuch, szybkie auto i towarzystwo pięknych kobiet.

Kontrowersje jakie wzbudzał hip-hop przyczyniły się do szerszego zainteresowanie tym nurtem. Lata 90. to czas kiedy rap przenikaną na dobre do masowej kultury. Muzyka hip-hopowa pojawiła się w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych. Rap przestał być kierowany wyłącznie do czarnej publiczności, sukcesywne pozyskiwał fanów pozostałych grupach społecznych. Aktualnie jest czołowym nurtem muzycznym, słuchanych przez Afroamerykanów, Latynosów i Białych.

Polityka Prywatnosci | Początek hip-hopu