peja / paktofonika

Paktofonika

 

Paktofonika – polski zespół hiphopowy, który w 1998 roku stworzyli Piotr „Magik” Łuszcz (eksczłonek Kaliber 44), Wojtek „Fokus” Alszer (eksczłonek Kwadrat Skład, obecnie Pokahontaz) oraz Sebastian „Rahim” Salbert (eksczłonek zespołu 3xKlan, obecnie Pokahontaz).

Pierwsze utwory nowej formacji powstały w październiku 1998 roku (Priorytety, Ja to Ja, Gdyby). Niedługo potem do Paktofoniki dołączył DJ Bambus (scratche), oraz Sot (beatbox). W 2000 skład podpisał kontrakt muzyczny z wytwórnią Gigant Records. Latem grupa pracowała w Witten (Niemcy), wspólnie z niemieckim raperami nagrała kawałek 2 Kilo.

18 grudnia 2000 to data ukazania się debiutanckiego albumu – Kinematografia. Na płycie znalazło się 16 kawałków, m.in. Chwile ulotne i Jestem Bogiem. Utwór Jestem Bogiem stał się wielkim przebojem, przez wiele tygodni nie schodził z czołówki list. Charakterystycznym elementem utworu jest fragment rozmowy telefonicznej z Radia Maryja, znanej jako Trzy słowa do ojca prowadzącego. Muzyka proponowana przez Paktofonike została doceniona i w 2001 roku zespół uzyskał tytuł najlepszej grupy hiphopowej w Polsce.

Tragedią zarówna dla składu jaki i fanów była wiadomość o samobójstwie Magika. Dokładnie osiem dni po wydaniu płyty - 26 grudnia o 6:15 raper wyskoczył z dziewiątego piętra. Po śmierci Magika grupa nadal koncertowała, puszczając fragmenty wykonywane przez Maga ze ścieżki dźwiękowej. Jednak po 3 latach zdecydowano zawiesić działalność.

25 września 2002 do sprzedaży trafiła druga i jednocześnie pożegnalna płyta zespołu - Archiwum kinematografii. Na krążku prócz remiksów kawałków z pierwszego albumu, pojawiły się utworu dograne później, już bez udziału Magika. 21 marca 2003 roku w katowickim Spadku zespół zagrał ostatni pożegnalny koncert. Do każdego biletami, fani otrzymywali płytę z utworami zespołu. Rahim i Fokus nadal prowadzał działalność artystyczną m.in. w projektach PFK Kompany i Pokahontaz.Polityka Prywatnosci | Paktofonika