peja / peja

Peja - BiografiaRyszard Andrzejewski, pseudonim Peja, Rychu, urodził 17 września 1976 rok w Poznaniu. W 1993 roku wspólnie Icemanem założył zespół "Slums Attack". Pierwsze utwory hiphopowej formacji pojawiły się na rynku muzycznym w 1995 roku. Płyta zatytułowana po prostu Slums Attack, stała się początkiem burzliwiej drogi. Dwa lata później Peja wypucza pod szyldem wytwórni RRX krążek "Zwykła codzienność". Utwory, nasycone niecenzuralnym słownictwem, kierowane są do warszawskich hiphopowców. Płata odnosi niespodziewany sukces i mimo wulgaryzmów jest nominowana do Fryderyków.

Kolejnym raperem obrażanym w utworach Rycha jest Liroy. Najpierw z grupą Nagły Atak Spawacza Peja wypuścił diss Anty Liroy. Po kilku miesiącach po współpracy z Icemanem powstał Modus Operandi. Płyta Zwykła Codzienność przyniosła raperowi popularność. Od tego momentu kariera poznańskiego hiphopowca nabrała zawrotnego tempa. Po zakończeniu współpracy z Icemanem, Peja odchodzi od gangsterskiego klimatu. Pojawia się wówczas krążek Całkiem nowe oblicze. W`99 roku do sprzedaży trafiły Otrzuty`99, zbiór remiksów z Całkiem nowego oblicza.

Przełom roku 1999/2000 przynosi kolejny krążek. Płyta Nie zmienia się nic! Powstała w bardzo szybko, w nerwowej atmosferze, co z reszta słychać. Tytułowy utwór Sylwek Latkowski wykorzystał w swoim filmie. Dokument – "Blokersi" opowiada o środowisku młodych mężczyzn, których głównym zajęciem jet stanie pod blokiem i picie piwa. Takie wizerunek kojarzy się także z raperami. Tytułowego blokersa zagrał Paja.

Od 2000 roku Peja każdy koncert rozpoczyna utworem "Jest jedna rzecz dla, której warto żyć. Hip-Hop i nie zmienia się nic". Wspólnie z Wiśniowym założył Ski Skład. Nie długo później pojawiła się w sprzedaży płata "Na legalu?". W 2002 roku powstaje materiał "Na legalu plus". Na 2 płytach CD znalazły się utwory z "Na legalu", remiksy, wersje live oraz dwa nowe kawałki.

Również w 2002 roku Peja został oskarżony pobicie mężczyzny i jego koleżanki w łódzkim pubie. Liczne proces nie potwierdziły zarzutów, dlatego rapera uniewinniono. Dwa lata później formacja Ski skład rozpada się. Przyczyna rozpada grupy nie są znane.

14 Lutego 2005 roku wychodzi płyta "Najlepszą obroną jest atak". Krążek zyskał duży rozgłos dzięki kawałkowi "Kurewskie Życie". Innym kontrowersyjnym klipem jaki znalazł się na płycie był kawałek "Reprezentuje biedę".

W 2006 Peja wydaje składankę. Na krążku "Fturując" prócz znanych kawałków, pojawiają się utwory nagrane z innymi artystami, m.in. z Wojasem i zespołem Sweet Nosie. 9 listopada 2006 r na póki sklepowe trafiała płyta "Szacunek ludzi ulicy". Aktualnie Peja nagrywa kolejny krążek - "Styl życia gnoja". Polityka Prywatnosci | Peja