peja / eldo

Eldo

Eldo  lub Eldoka to ksywka artysty hiphopowego Leszka Kazimierczaka. Eldo urodził się 27.07.1979 roku w Warszawie. Swoje powiązania z kulturą hiphopową rozpoczął w roku 1997. Początkowo zainteresował się breakdance"m. Potem założył swój pierwszy zespół Grammatik. Współpracował z nim przy tym projekcie Jotuze.

Zespół rozwijał swoją karierę. Pierwszy album grupy Grammatik nosił tytuł "EP" i był to tak zwany nielegal, wydany w 1998 roku. Rok później wydawnictwo Blend Records wydało płytę "EP", wzbogaconą o kilka nowych utworów. W roku 2000 na rynku pojawił się drugi album grupy - "Światłą miasta". Mimo tego, że grupa odnosiła coraz większe sukcesy, nie przetrwała próby czasu. Jeszcze w tym samym roku działalność Grammatika została zawieszona. Jednak Eldo nadal pozostawał w branży.

Rok 2001 był dla Eldo bardzo pracowity. Wydał swoją pierwszą solową płytę - "Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę", a także wystąpił w filmie dokumentalnym Sylwestra Latkowskiego - "Blokersi". Druga solowa płyta - "Eternia" ukazała się w 2003 roku. 2004 rok ucieszył fanów grupy Grammatik. Wydali oni swój pierwszy od 3 lat wspólny singiel. Rok później została oficjalnie ogłoszona reaktywacja grupy. Na rynku pojawiła się nowa płyta pt. "3".

 Twórczość Eldo nie pozostawał obojętna na wpływy innych gatunków muzycznych. W 2006 roku nagrał on płytę "Człowiek, który chciał ukraść alfabet", na której słychać było inspiracje muzyką jazzową oraz drum"n"bass. Kolejna, czwarta już solowa płyta Eldo, ukazała się w 2007 roku i nosiła tytuł "27", w tym samym roku wydana została również czwarta płyta zespołu Grammatik - "Podróże". W 2008 roku zespół Grammatik przestał istnieć. Muzycy rozstali się na dobre. Eldoka nie porzucił muzyki.

Pod koniec tego samego roku ukazała się jego płyta - Nie pytaj o nią. Obecnie fani Eldoki czekają na jego kolejną płytę, która ma ukazać się pod koniec 2009 roku. W swojej karierze Eldoka współpracował z wieloma wybitnymi postaciami zarówno ze świata hiphopowego, jak i filmowego, czy jazzowego, m.in. z Moniką Brodką, Leszkiem Możdżerem.

Polityka Prywatnosci | Eldo