peja / kaliber 44

Kaliber 44

 

Kaliber 44, czyli grupa hip-hopowa, którą stworzyli pod koniec 1993 roku Mag Magik I, jego Abra dAb oraz Brat Joka. Do Katowickiego zespołu weszli także DJ Feel-X i DJ Bart. Na początku do Kalibra 44 należeli Gano oraz Jajonasz. W pierwszych miesiącach działalności artystycznej Kaliber znanym był na lokalnym rynku.

W 1994 roku pojawił się nieoficjalny album Usłysz Nasze Demo. Płytę wydała niezależna wytwórnia S.P. Records. Krążek promował utwór Do Boju Zakon Marii. Kawałek charakteryzował się typowym brzmienie "Hardcore Psycho Rapu". W 1995 roku zespól wyruszył wspólnie z Liroy w trasę koncertową.

Debiutancki krążek Kalber 44 wypuścił trzy miesiące po ukazaniu się utworu Do Boju Zakon Marii. Płyta - Księga Tajemnicza. Prolog, była jedynym albumem hip-hopowym, jaki ukazał się w tamtym okresie. Stąd niezwykła popularność, prawie 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz nominacja do Fryderyka w kategorii "Album Roku Muzyka Alternatywna". Na krążku znajdowały się wyłącznie utwory psychorapowe. Płyta charakteryzował się także różnymi interpretacjami. Pierwsza nawiązywała do Dziadów. Druga to swoista pochwała marihuany, która na płycie została nazywana "Marią". Trzecia zachwalała nowy styl hiphopowy – Hardcore Psycho Rap. Największą popularność zdobył kawałek + i -, który opowiadał o strachu Magika przed wynikam testu na wirusa HIV.

W 1998 do sprzedaży trafił singel Film, wkrótce ukazała się druga płyta W 63 minuty dookoła świata. Nowy krążku był zerwanie z dotychczasowym wizerunkiem psychorapowców. Utwory nawiązywał raczej lżejszych tematów, choć nadal była widoczna inspiracja marihuaną. Album rozszedł się w ilości 50 tys. egzemplarzy, za co trzymał status Złotej płyty. Po sukcesie albumu ze składu odszedł Magik, który razem z Rahimem i Fokusem stworzył grupę o nazwie Paktofonika. Osiem dni po wydaniu pierwszej płyty Paktofoniki Magik popełnił samobójstwo.

W 2000 ukazała się trzecia płyta kieleckiej formacji. Krążek 3:44 promował kawałek "Konfrontacje". Do współpracy przy albumie zaproszono m.im. WSZ (Wujek Samo Zło) oraz CNE (Człowiek Nowej Ery). Płyta okazał się wielkim sukcesem. Kaliber zdobył dzięki niej Fryderyka. Aktualnie Dab zapowiada wydanie nowej solowej płyty pod tytułem "Ostatni poziom kontroli"Polityka Prywatnosci | Kaliber 44